Złom w domu – jak się go pozbyć?

Posted on Posted inUsługi

Zaśmiecanie środowiska tonami odpadów jest istotnym kłopotem ekologicznym. Jest coraz to mniej miejsc, w których jesteśmy w stanie składować śmieci, w następstwie tego istotne jest na nowo wykorzystania wszystkich surowców, które nadają się do recyklingu, a również znaczne znaczenie ma zmniejszenie liczby odpadów trafiających na śmietniska. W jaki sposób jednak to zrobić? Po pierwsze widząc na ulicy osobę rozdającą ulotki omijajmy ją szerokim łukiem lub ewentualnie najzwyczajniej w świecie dziękujmy za ulotkę marketingową.

To naturalnie dzięki temu nie trafi ona po kliku sekundach do kosza, a ulotkarz oraz tak ma opłacane za godzinę pracy, a nie zależnie od ilości rozdanych materiałów marketingowych. Wpływ na produkcję śmieci mogą również posiadać nasze wybory na zakupach. Nie zapominajmy, iż należałoby kupować artykuły w większych opakowaniach niż w paru mniejszych (lepiej zakupić wodę 1,5 litra niż trzy małe wody 0,5 litra w trzech butelkach czy też jeden gigantyczny proszek do prania zamiast paru mniejszych w oddzielnych kartonikach). Zwracajmy szczególną uwagę na opakowania – nie kupujmy produktów niepotrzebnie zapakowanych bądź z nie nadających się do recyklingu materiałów – wtedy rekomendujemy skup metali kolorowych warszawa. Ważna jest też solidność towaru, ponieważ poprawniej jest zainwestować w droższy towar, jaki posłuży nam kilka lat niż w taki, który za rok trafi na śmietnik. Wytworzenie energii kosztuje wiele pieniędzy, a też ma negatywny oddziaływanie na środowisko naturalne. Produkcja energii elektrycznej oddziałuje na zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a tym samym powiększa skalę efektu cieplarnianego.

Skutkiem tego należałoby we własnym domu wypracować kilka zachowań i przyzwyczajeń oddziałujących na redukcję nie wyłącznie zużycia energii, jednakowoż także wysokości naszych rachunków za prąd. Znaczenie mają przede wszystkim nasze dobory już przy zakupach. Kupujmy sprzęty energooszczędne, np. pralki, kuchenki czy lodówki klasy AA+, które ograniczają zużycie prądu, telewizory LCD zamiast plazmowych, komputery zamiast blaszaków stacjonarnych. Wykorzystujmy żarówek energooszczędnych, a w naszych komputerach zamiast wygaszacza włączmy funkcję automatycznego wyłączenia monitora po paru minutach nieużywania. Wykorzystując z kuchenki elektrycznej zawsze kucharzmyż pod przykrywką, potrawy wyłączajmy parę minut przed końcem gotowania (płyta oraz tak będzie jeszcze gorąca przez jakiś czas, w takim razie danie „dojdzie” na jedynej kuchence) oraz używajmy garnków w całości obejmujących palnik. Natomiast jeżeli nie wykorzystujemy z jakiegoś urządzenia po prostu je wyłączajmy z prądu.

Dodaj komentarz