W jaki sposób zdać prawo jazdy?

Posted on Posted inNauka

Młodzi ludzie zawsze z niecierpliwością wyczekują osiemnastych urodzin. Nie chodzi jedynie o to, że w końcu będą w stanie kupić legalnie alkohol. Od osiągnięcia pełnoletniości można zacząć starania o prawo jazdy. To właśnie dzięki temu dokumentowi wolno prawnie prowadzić pojazdy. Kurs na prawo jazdy jest względnie drogie, jednakże jest to jedna z tych inwestycji, jaka ekspresowo się zwraca.

Na kursie należy przejeździć pod okiem instruktora trzydziestka godzin, później przystąpić należy do urzędowego egzaminu na prawo jazdy. Sprawdzian składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Na części praktycznej należy odpowiedzieć na pytania, część praktyczna to już nic innego jak jazda. Egzaminowi towarzyszy gigantyczny stres, co do tego wszystko utrudnia. Nawet figury, które podczas kursu poprawnie radzą sobie za kółkiem, na egzaminie popełniają proste błędy. Po zdaniu sprawdzianu oraz wpłaceniu niemałej kwoty można już z ulgą na sercu czekać na odebranie wytęsknionego prawa jazdy. Drogi w stworzonym przez nas kraju nie należą do bezpiecznych. Po części jest to wina ich kiepskiej jakości, jednak to przykre na ogół winę ponoszą ludzie. Wszyscy słuchaliśmy o nietrzeźwych kierujących, jacy po zabiciu kogokolwiek na drodze ponoszą stosunkowo nieduże kary.

Zatrzymanie prawa jazdy oraz kilkuletni pobyt w więzieniu to zdecydowanie za mało. Po drogach jednak często poruszają się osoby, jakie w ogóle nie mają do tego uprawnień. Czemu to robią? Za jazdę bez znaczącego prawa jazdy grozi wyłącznie 500 zł mandatu, wobec tego prawidłowiej wybrać prawo jazdy Częstochowa. Jest to niemało mniej niż wydatki kursu i egzaminu na prawo jazdy, więc nic wątpliwego, że wiele osób woli zaoszczędzić. Póki prawo nie będzie znacznie bardziej surowe, na drogach bez ustanku będzie roiło się od kierujących, jakie to na prawo nagminnie łamią. Jeśli ktoś nieposiadający uprawnień, chce pojeździć pojazdem czy też innym pojazdem powinien robić to na drogach prywatnych. Jest to zgodne z przepisem, bowiem prawo jazdy potrzebne jest jedynie do poruszania się po drogach publicznych.

Dodaj komentarz