Produkcja kawy oraz jej klasyfikacja – jaki rodzaj zakupić?

Posted on Posted inRozrywka

Kawę uprawia się wyłącznie w co niektórych krajach. Jest to jednak niezwykle dochodowy biznes. Eksportowana jest nieomalże do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Bodajże wszyscy, w każdym zakamarku na ziemi pijemy kawę. Oczywiście robimy to na rozmaite sposoby. Jednym kawa smakuje, inni jej nie konsumują, nie piją, wręcz jej nie ubóstwiają. Jednakowoż to jedynie od nas zależy, od naszego smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się niemal do wszystkich krajów oznacza to, że musi być fabrykowana w wielgachnych ilościach – i tak także jest w rzeczywistości. Wszystkich roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To w rzeczywistości dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są niesłychanie rozmaite. Pewno każdy z nas spotkał się z kawą bardziej gorzką czy taką, jakiej smak był niemal słodkawy. Kawę wypada umieć przygotować – sprawdź najlepsza kawa z Peru. W pewnych sytuacjach taki napój nie jest zanadto wyborny – musimy go poprawnie przyprawić.

Na półkach sklepowych mamy niezmiernie rozmaite kawy. Zapakowane są one w różne opakowania, pudełeczka, woreczki. Niekiedy bardzo długo zastanawiamy się zanim wybierzemy tą słuszną. Żeby wiedzieć, jak dana kawa smakuje musimy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na sprawdzenie jej smaku. Są kawy podobne do siebie w smaku, ale są także i takie całkowicie rozmaite.

Kawę można poddać klasyfikacji. Rekomenduje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, jakie są liofilizowane. W Polsce najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większość z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one dostępne. Należy było sprowadzać je z zagranicy – a to czasami było niesłychanie zawikłane.

Kupowało się więc kawy w ziarnach i prawidłowo przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, żeby zdobyć stosowną strukturę takich ziaren, aby rozdrobnić je. Nie mogły być nadmiernie drobne, niemniej jednak i nadmiernie grube. Każdy sam musiał określić, jaka kawa smakuje mu najbardziej. Obecnie mamy niezwykle okazały wybór kaw. Są rozmaite smaki, różni producenci.

Dodaj komentarz