Obozy koncentracyjne – okrutne pokłosie wojny

Posted on Posted inNauka

Początek dwudziestego wieku a też lata 40-ste i 50-te dały się we znaki wszelkim mieszkańcom świata, Mowa oczywiście o dwóch wojnach ogólnoświatowych, które na zawsze przekształciły gatunek ludzki, wywołując przy tym gigantyczne cierpienie lub zostawiając po sobie zgliszcza i stosy zabitych ludzi. Najogromniejszą tragedię przeżyli Żydzi, jacy głównie podczas II Wojny Światowej musieli radzić sobie z holokaustem i stratą bliskich, jacy masowo ginęli w obozach koncentracyjnych. Wojna zabierała im wszystko – dobrobyt, członków rodziny, życie. Ocenia się, że w obozach koncentracyjnych w czasie hitlerowskiej obławy na ten naród, w barbarzyński sposób (komory gazowe) poległo ponad 6 milionów Żydów.

Dziś w obozach koncentracyjnych na terenie Polski, Niemiec czy innych państw organizuje się muzea, dni pamięci i wszelkiego rodzaju wystawy, To odpowiednie miejsce, żeby zatrzymać się na chwile, celebrować pamięć wszystkich zabitych lub po prostu przestrzec aktualną oraz kolejne generacje przed naturą ludzką, która umie być nieobliczalna. Wycieczki do takich miejsc to również pierwszorzędny sposób, aby naocznie zapoznać wszystkie informacje o katastrofach mających tam miejsce lub sposobie organizacji pracy i hitlerowskiej machiny wojennej, która zabijała niewinnych ludzi. Jeśli jednak nie mamy możliwości osobistego udania się do muzeum zorganizowanego w dotychczasowym obozie koncentracyjnym, poprawnym rozwiązaniem jest wejście na witrynę internetową Majdanek, w jakim miejscu publikowane są sprawdzone wiadomości o różnego typu obozach, ich komendantach lub o wojnie. Tam też dowiemy się wielu ciekawostek, jakich nie sposób odkryć w edukacyjnych podręcznikach od historii.

Domena dedykowana jest nie tylko historykom, niemniej jednak również uczniom oraz wszystkim, jacy pragną dowiedzieć się więcej na temat strasznych czasów holokaustu. Gigantyczne opisy obozów koncentracyjnych, holocaustu, zdarzeń zmieniających bieg wojny i historii. Należałoby poznać te informacje, by wyrobić sobie dobrą opinię na temat holokaustu czy po prostu przyzwoicie uczcić pamięć wszystkich poległych. Potraktujmy to również jako lekcje i przestrogę, by te straszne czasy nigdy już nie powróciły.

Dodaj komentarz