Malowanie proszkowe oraz lakierowanie – dla wzornictwa i asekuracji

Posted on Posted inPrzemysł

Zwykły właściciel samochodu zazwyczaj nie skupia się na kwestii, jaką substancją pomalowana jest karoseria jego samochodu. Zabiera nowe auto w wymarzonym kolorze wprost z salonu, a jeśli idealna warstwa lakieru ulegnie uszkodzeniu, oddaje pojazd do zakładu lakierniczego oraz nie musi się o nic martwić. Wierzy, iż fachowiec dobierze barwę i rodzaj lakieru, do niego zaś będzie należeć ocenienie końcowego efektu naprawy. Ze strony lakiernika sprawa nie bywa jednak tak banalnie prosta, gdyż lakiery samochodowe to wymagające substancje – sprawdź malowanie proszkowe Poznań. Na początku trzeba położyć lakier podkładowy, a dopiero potem można przejść do nakładania warstwy malarskiej, która określi kolor auta.

Lecz to wcale nie koniec. Jako ostatni nakłada się lakier nabłyszczający, który podkreśli kolor i oprócz tego zabezpieczy warstwy położone wcześniej. Nakładanie lakieru to złożona czynność, wymagająca precyzji, lat praktyki, jak również umiejętności posługiwania się specjalnym sprzętem. A wszystko tylko w tym celu, klient kontrahent odjechał z warsztatu zadowolony. O uroku danego auta niekiedy decyduje jego kolor. Na niektóre auta nie zwrócilibyśmy zupełnie uwagi, gdyby nie oryginalny odcień nadwozia.

Zdają sobie z tego sprawę producenci samochodów oraz ciągle rozszerzają gamę kolorystyczną stosowanych lakierów, pozwalając nawet na osobisty dobór, biorący pod uwagę preferencje klienta salonu. To zrozumiałe, że dla wielu właścicieli aut kolor lakieru jest istotny, lecz tak naprawdę lakiery spełniają swoje zasadnicze funkcje dzięki innym składnikom tworzącym ich zawartość. Podobnie jak inne spoiwa, lakiery samochodowe muszą tworzyć na malowanych nawierzchniach idealnie równą, cienką warstwę.

Jakość konkretnych substancji wchodzących w skład lakieru, takich jak choćby rozpuszczalnik, oddziałuje na jego cechy zabezpieczające oraz trwałość, co ma równie wielkie znaczenie, jak wygląd i staranność pokrycia. Umiejętność doboru właściwego rodzaju lakieru, technologii nakładania na powierzchnię oraz innych niezbędnych materiałów w zawodowym lakiernictwie liczą się o wiele bardziej niż nawet najpiękniejszy odcień barwnika.

Dodaj komentarz