Koszule, majteczki oraz bielizna nocna dla pań – jak kupić?

Posted on Posted inModa

Zmiana ubrania na inne przed pójściem na odpoczynek, czyli przed nocnym spaniem, nie zawsze była rzeczą wyraźną. Od około XVI wieku oraz to w gronach wyższych dyscyplin zaczęto stosować zmianę koszuli codziennej na nocną. W XIX w. nocna koszula damska była niezwykle obszerna, kolosalna, suto marszczona, długa do samej ziemi. Wykończona była od góry kołnierzykiem, zapinało się ją pod samą szyjkę, rękawy posiadała bufiaste, długie, z wąskimi ściągaczami.

Na wierzch można było zakładać wyjątkowy nocny kubrak bez rękawów, przede wszystkim przydatny, kiedy trzeba było wyjść z łóżka w oziębłą noc. Dopiero w czasie międzywojennym nocna bielizna damska stała się swobodniejsza oraz bardziej seksowna – więcej na https://hurtownia-lorena.pl/sukienki-gladkie. Koszule nocne okresu międzywojennego, bardziej aniżeli wcześniejsze naprowadzające suknie, szyte były z delikatnych tkanin i dzianin, skrócono rękawy, a czasami redukowano je do ramiączek. W miejsce sztywnego kołnierzyka zapiętego pod sama szyją, pojawiły się większe i mniejsze dekolty. W tym samym czasie nastała moda na damskie piżamy.

Szyte były z wytwornych tkanin jedwabnych. Na początku nie sprzyjały jako strój do spania, jedynie ubiór poranny, w którym spożywano śniadanie. Na piżamę taką obciążano powiewny, dekoracyjny szlafroczek. Już od lat dwudziestych przeszłego wieku zaczęły odchodzić w niebyt damskie pantalony. Przy nieco jedynie zasłaniającej kolano prostej sukience, majtki musiały przybrać odpowiedniejszą formę oraz rozmiar, innymi słowy przylegać bliżej do ciała ludzkiego oraz posiadać krótsze nogawki. I w takim właśnie kierunku podążyła ewolucja tej części damskiej bielizny osobistej.

Majtki stawały się coraz bardziej obcisłe, a nogawka w końcu została zredukowana do zera. Osiągnięcie porządnego stopnia obcisłości stało się łatwe dzięki wprowadzeniu dzianin z dodatkiem włókien sztucznych. Tak powstały majtki rodzaju „figi”, przylegające do ciała, kończące się od góry trochę poniżej talii oraz pozbawione nogawek. W latach siedemdziesiątych hitem były komplety na cały tydzień, sprzedawane po 7 sztuk, a jakakolwiek para miała z przodu nadrukowany napis z następnym dniem tygodnia. Z w pewnych sytuacjach do łask powróciły matki czysto bawełniane, wykończone na obrzeżach koronkowymi gumkami.

Dodaj komentarz