Kiedy tak właściwie warto zakupić okna dźwiękoszczelne?

Posted on Posted inDom & Ogród

Twórcy oferują okna izolujące nasze lokale mieszkalne przed hukiem zewnętrznym. Główne zadanie spełnia szyba. To ona w dużej mierze odpowiada za dźwiękoszczelność. Przy zakupie wypada zwrócić szczególną uwagę na wartość szyby. Im wyższa tym lepsza izolacyjność szyby. Okno takie jest w większości wypadków zbudowane z kilku warstw szyby o przeróżnej grubości, natomiast przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest żmudnym gazem czy też mieszanką takich gazów. Każde dźwiękoszczelne okno zawiera wskazanie Rw.

Jeśli tego naznaczenia nie ma to znaczy że to nie jest akustyczne okno. Poza tym szyba to nie całość. Jeżeli ościeżnice będą błędnie przymocowane, wtenczas okno nie będzie realizowało własnej funkcji w 100%. Wszystko ma obowiązek być dokładnie i szczelnie zamocowane. Oczywiście te czynniki wpływają na wentylację naszych pomieszczeń – znacznie więcej o tym na biuro projektowe turek. Ponadto gigantyczne znaczenie na akustykę mają ściany. Brzmienia rozchodzą się w postaci fal. Im lżejszy materiał z jakiego są wykonane ściany tym większe drgania występują. Masywne, ciężkie ściany są należytym izolatorem nie poddającym się drganiom. Wiele osób zastanawia się nad wyborem okna z PCV czy drzewa. Dziś technika produkcji okien z drewna niezmiernie się zmieniła i ulepszyła, więc zarówno jak okna z tworzyw syntetycznych jak i drewniane mają zbliżone do siebie parametry.

Mogą być wyposażone w takie same okucia, szyby itp. Jednakowoż drewniane mają wytrzymalsze ramy. Okna muszą gwarantować wentylację. W tym przypadku oba typy są szczelne lub też adekwatnie rozszczelnione. Wadą okien drewnianych jest jego odnawianie. Raz na jakiś czas należy zetrzeć papierem ściernym starą powłokę lakieru a następnie pomalować. W przypadku okien plastikowych, proceder ten nie następuje. Okna plastikowe są zimniejsze od drewnianych z uwagi na zamontowaną stalową wkładkę. Poza tym okna plastikowe ulegają odkształcaniu się pod wpływem zmian temperatury. Im ciemniejszy kolor tym większe będą występować odkształcenia. Właśnie dlatego podczas montażu, należałoby pozostawić 1,5cm szczelinę między oknem a ścianą. Z reguły okna plastikowe są tańsze od okien drewnianych.

Dodaj komentarz