Jeziora – schronienia, kąpiel i spływy kajakowe

Drugą ciesząca się znaczącym zainteresowaniem podróżników kraina jest pojezierze mazurskie. Jest to pojezierze najbogatsze w jeziora, zajmują one około 7% przestrzeni całego pojezierza. Ogółem na Pojezierzu jest powyżej 1000 jezior. Na pojezierzu mazurskim najbardziej znanymi jeziorami są jezioro Mamry oraz Śniadawy, są to najogromniejsze zarazem jeziora w Polsce. Ze względu na liczne jeziora obszar ten przyciąga bardzo mnóstwo wędrowców nie tylko krajowych.

Większość odwiedzających nastawiona jest na uprawianie rożnego rodzaju turystyki kategoryzowanej takiej jak żeglarstwo czy kajakarstwo. W niedużej odległości od Kariny Wielkich jezior jest niezmiernie dużo ośrodków wypoczynkowych oraz innego typu baza noclegowa, po największej części sezonowa. Pojezierze mazurskie słynie z wybitnie czystego powietrza i prostoty krajobrazów, poza jeziorami mamy tutaj liczne lasy, a nawet Paki Krajobrazowe.

Najpopularniejszą miejscowością na Mazurach są Mikołajki, krające się największym zainteresowaniem wędrowców, poza tym Lidzbark Warmiński, gdzie odbywa się Picnic muzyki Country – my rekomendujemy też spływy kajakowe śląsk, szczególnie dla tych, którzy mają daleko na Mazury. Niezwykle znaczącym zainteresowaniem oraz ogólnym zachwytem wśród wielu turystów zarówno krajowych, jak i zagranicznych, cieszą się jeziora górskie. Najsłynniejsze jeziora górskie to Morskie Oko i Wielki Staw Polski. Jeziora mają w sobie niezapomniany oraz nieprzeciętny urok, położone między tak pięknymi szczytami, absorbują w pamięci turysty nadrzędne miejsce. Tak właściwie na każdym z pojezierzy jest takie jezioro, które stało się wizytówką danego regionu.

Na pojezierzu Mazurskim są to jeziora Mamry oraz Śniardwy, dwa największe i najgłębsze jeziora w Polsce. Do tego na Pojezierzy Gnieźnieńskim jezioro Gopło, cechujące się dostatnią i niesłychanie zróżnicowaną linią brzegową. Niesłychanie legendarnym oraz kochanym przez wędrowców jeziorem jest jezioro Hańcza położone na Suwalszczyźnie na pojezierzu wschodniosuwalskim. Jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów uprawiających sporty nurkowe. Reprezentatywnym jeziorem Polskim jest położone w województwie zachodniopomorskim jezioro Dąbie. Jest to jedno z największych jezior Polskich, a wyróżnia je to, iż jest to jedyne w Polsce jezioro, gdzie są w stanie cumować statki pełnomorskie.

Dodaj komentarz