JAK DZIAŁAJĄ ODKURZACZE BEZWORKOWE?

Skromny odkurzacz przeszedł poważną metamorfozę. Dowiedz się, jak te urządzenia codziennego użytku dbają o porządek w naszych domach.

Odkurzacze działają na wiele sposobów, a każdy z nich w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanych metod zasysania i filtrowania. Jednak na rynku nowoczesnych odkurzaczy dominują trzy główne systemy, z których każdy wykorzystuje różne techniki i technologie zasysania, separacji i filtrowania.

Pierwszym powszechnie stosowanym typem jest odkurzacz z wentylatorem bezpośrednim, który może być wyposażony w worek lub pojemnik do przechowywania kurzu. Odkurzacze z wentylatorem bezpośrednim zasysają zanieczyszczenia przez duży wirnik zamontowany w pobliżu szczotki – cylindrycznej szczotki znajdującej się zazwyczaj z przodu i na dole urządzenia – lub otworu ssącego. Zanieczyszczenia są wzburzane, czyli wyciągane z dywanu lub innej powierzchni przez wirnik, a następnie umieszczane w pojemniku urządzenia, bezpośrednio lub przez filtr. Jednostki te są zazwyczaj używane do czyszczenia przemysłowego, ponieważ generują przepływ powietrza o dużej objętości i niskim zużyciu energii, jednak ze względu na niską siłę ssania i podstawowy system filtrowania, nie są one tak dobrze przystosowane do środowiska domowego.

Drugim głównym rodzajem odkurzaczy są odkurzacze cyklonowe. Różnią się one znacznie od odkurzaczy z wentylatorem bezpośrednim, ponieważ zamiast separować kurz za pomocą szeregu wirników i filtrów workowych, poddają powietrze wypełnione brudem działaniu dużych sił odśrodkowych (tzn. oddalających się od środka). Działa to w ten sposób, że oczyszczacz zasysa unoszący się w powietrzu kurz do specjalistycznego zbiornika pod określonym kątem (stycznie).

Proces ten powoduje, że powietrze wytwarza szybko wir, który dzięki sile odśrodkowej powoduje, że uwięzione w nim cząsteczki kurzu przemieszczają się na zewnątrz zbiornika. Zanieczyszczenia, po uwolnieniu z wiru powietrznego, opadają grawitacyjnie na dno pojemnika w celu ich późniejszego usunięcia. Ponadto, dzięki oddzielaniu kurzu bez użycia worka lub rozbudowanych filtrów, odkurzacze cyklonowe mogą pochwalić się bardzo wysokim poziomem ssania. W związku z tym są one bardzo popularne na rynku mieszkaniowym, ponieważ ich stały wysoki poziom ssania umożliwia stosowanie różnych przystawek do poszczególnych zadań przy niewielkiej lub zerowej utracie przepływu powietrza.

Trzecią i najnowszą nowością na rynku odkurzaczy są odkurzacze robotyczne. Te małe – często okrągłe – urządzenia działają automatycznie, analizując pomieszczenie za pomocą różnych czujników położenia, akustycznych i wizualnych, a następnie przystępują do okresowego zamiatania podłogi. Jednostki te zazwyczaj wykorzystują wirniki, sprężone pojemniki próżniowe i szereg filtrów do zasysania drobnych cząstek brudu przez zamontowane u dołu miotły i szczotki, a następnie gromadzą je wewnątrz w celu późniejszego ręcznego odessania.

Ze względu na niewielką skalę tych odkurzaczy, są one powszechnie używane do małych zastosowań domowych lub medycznych, jednak ich objętość i intensywność ssania nie dorównuje ani typom z wentylatorem bezpośrednim, ani cyklonowym, a ponadto nie są one zazwyczaj przystosowane do współpracy z przystawkami, co ogranicza ich przydatność.

Każdy z tych trzech systemów, jak wspomniano, wykorzystuje jeden lub więcej filtrów do usuwania cząstek kurzu i brudu z powietrza, które wszystkie odkurzacze wydmuchują bezpośrednio do najbliższego otoczenia. Filtry te obejmują standardowe worki, drobno perforowane pojemniki z papieru lub tkaniny, zbiorniki na wodę, plastikowe siatki, arkusze węgla drzewnego i pułapki HEPA (wysokowydajne zatrzymywanie cząstek stałych). Często, kombinacja tych filtrów jest używana w danym urządzeniu, grając na każdej z ich mocnych stron. Na przykład, arkusze węgla drzewnego są szczególnie dobre w usuwaniu cząsteczek zapachu, podczas gdy pułapki HEPA specjalizują się w wychwytywaniu drobnych cząsteczek (tak małych jak 0,3 mikrometra).

Dlaczego czyszczenie cykloniczne jest tak skuteczne?

Przełomowy przełom w technologii odkurzaczy, separacja i filtracja cykloniczna zapewnia zarówno moc, jak i wydajność.

  1. Wlot – Powietrze zawierające zanieczyszczenia jest kierowane do zbiornika przez szczotkę lub otwór ssący i rzucane na jego zewnętrzną ścianę pod kątem stycznym.
  2. Wir – ruch powietrza w centralnym zbiorniku powoduje powstanie wiru, który uwalnia duże cząstki brudu i kurzu i odrzuca je na boki zbiornika.
  3. Kosz – zanieczyszczenia, po uwolnieniu się z wiru w koszu, opadają po bokach do podstawy pojemnika, gdzie są przechowywane. Zazwyczaj pojemnik ten może być ręcznie wyjęty przez użytkownika i po prostu wyrzucony razem z ogólnymi śmieciami.
  4. Filtr – pozostałe powietrze – które może być jeszcze zanieczyszczone drobnym pyłem – jest następnie przepuszczane przez filtr wewnętrzny, zatrzymujący dalsze zanieczyszczenia, które mogły zostać pominięte.
  5. Minicyklony – na koniec powietrze jest wciągane przez środek odkurzacza do serii cyklonów. Również w tym przypadku powietrze jest kierowane pod kątem stycznym, jednak ich mniejszy rozmiar generuje wirowanie z większą prędkością, co pozwala na wychwycenie nawet najmniejszych cząsteczek brudu i ponowne zrzucenie ich do pojemnika znajdującego się poniżej.

Zobacz więcej informacji na stronie https://bielsko.biala.pl/firmy/porady/1472/odkurzacze-bezprzewodowe-dyson-opinie-porady-wybor-i-blizsza-analiza-modelu-dyson-v8-absolute

Dodaj komentarz