Jak często należy odkurzać? Sprawdź czy znasz odpowiedź

Dowiedz się, jak często odkurzać twarde podłogi i wykładziny, aby utrzymać je w czystości i zachować dobry wygląd. Jedna z czytelniczek mówi: odkurzam podłogi tylko wtedy, gdy widzę, że wyglądają na obskurne. Czy taka odpowiedź jest poprawna, czy tak często należy odkurzać? Projektanci wnętrz i eksperci ds. higieny zgadzają się, że podłogi powinny być odkurzane co najmniej raz w tygodniu. Podłogi wszelkiego rodzaju zbierają kurz i brud, które mogą umniejszać ich piękno, niezależnie od tego, czy zauważysz brudny wygląd, czy nie.

Rodzaj podłogi jest ważny

Co ważniejsze, dłuższe niż tydzień przerwy między sesjami odkurzania mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Kurz i brud mogą nasilać alergie, a bakterie (takie jak Staphylococcus i Campylobacter) śledzone przez buty i pochodzące z złuszczonych komórek skóry i rozlanej żywności mogą powodować poważne infekcje, takie jak zapalenie płuc i czerwonka.

Rodzaj podłogi, którą masz, a także styl życia Twojej rodziny, powinny również mieć wpływ na Twój harmonogram odkurzania, więc czytaj dalej, aby określić, co jest odpowiednie dla Twojego domu. Oceń częstotliwość odkurzania w zależności od rodzaju podłogi. Skorzystaj z tych wskazówek, aby określić, kiedy odkurzać rodzaj podłogi zainstalowanej w Twoim domu.

Odkurzaj podłogi z drewna i płytek co tydzień. Cotygodniowe odkurzanie jest wystarczające w przypadku podłóg z twardego drewna i płytek, ponieważ nie zatrzymują one kurzu, brudu i bakterii tak bardzo, jak podłogi wyłożone wykładziną. Wynika to z ich twardej, płaskiej konstrukcji, a także uszczelniacza na większości podłóg drewnianych i glazury nałożonej na płytki, aby utrzymać brud i bakterie na dystans. Kurz i alergeny mogą jednak nadal gromadzić się na powierzchni i wchodzić między drewniane deski podłogowe i płytki, dlatego regularne odkurzanie jest koniecznością.

Odkurzaj wykładziny dywanowe dwa razy w tygodniu. Wykładziny dywanowe wymagają częstszego odkurzania, ponieważ włókna zatrzymują kurz, brud i alergeny, a także pochłaniają brud i rozlane płyny, ustępując miejsca bakteriom. Im dłużej zaniedbujesz zabrudzony dywan i dalej po nim chodzisz, tym bardziej zaplątany staje się brud i gruz.

Odkurzaj codziennie, jeśli masz zwierzęta

Podłogi miłośników zwierząt łatwo zaśmiecają sierść i sierść zwierząt. Co więcej, zwierzęta, które wychodzą na zewnątrz, mogą przynosić takie bakterie, jak cyklospora lub salmonelloza, które mogą wywoływać bóle głowy, wymioty, biegunkę i infekcje, takie jak zapalenie żołądka u ludzi. Szybkie codzienne odkurzanie pomoże pozbyć się bakterii i zachować zdrowie Twojej rodziny. Jeśli nie masz czasu na odkurzanie całego domu, skoncentruj się na pomieszczeniach, w których Twoje zwierzęta spędzają najwięcej czasu – lub rozważ zainwestowanie w najwyższej klasy robota odkurzającego, który będzie codziennie sprzątał dom.

 

Określ częstotliwość odkurzania na podstawie wykorzystania pomieszczenia. Im większa jest aktywność i ruch pieszy w przestrzeni, tym bardziej należy ją odkurzać: Odkurz przestrzenie, które zużywają się średnio co tydzień. Sypialnie i domowe biura są zwykle używane codziennie, ale przez stosunkowo niewielu członków gospodarstwa domowego, dzięki czemu dłużej pozostają w czystości.

Odkurzaj przestrzenie o dużym natężeniu ruchu co kilka dni. Podłogi w salonach, korytarzach, kuchniach i pokojach zabaw dla dzieci zużywają się ponadprzeciętnie i szybciej brudzą, co wymaga częstszego odkurzania. Odkurzaj rzadko używane przestrzenie co dwa tygodnie. Pokoje gościnne, formalne jadalnie i ogrody słoneczne mają zwykle niewielki ruch pieszy, więc można je rzadziej odkurzać.

Dywany dwa razy w tygodniu

Odkurzaj indywidualnie wszystkie dywany, które pokrywają podłogi z twardego drewna, płytek lub wykładzin z krótkich włókien, dwa razy w tygodniu; Włókna dywanu pochłaniają brud i gromadzą bakterie mniej więcej w takim samym tempie jak dywan. Obszar pokrycia dywanów może wpływać na częstotliwość odkurzania podłóg pod nimi, ponieważ dywany przyjmują ciężar brudu i brudu.

Jeśli mniej niż trzy czwarte podłogi pokryte jest dywanami, po wyjęciu dywanów z pokoju odkurz całą twardą lub wyłożoną wykładziną podłogę zgodnie z powyższymi wytycznymi.Jeśli co najmniej trzy czwarte podłogi pokrywają dywaniki, możesz zdecydować się na odkurzanie całej twardej podłogi co drugi tydzień lub wykładziny co tydzień, po usunięciu dywanów.Postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami dotyczącymi odkurzania podłóg.Oprócz poniższych wskazówek dotyczących częstotliwości pamiętaj o prawidłowym odkurzaniu, korzystając z poniższych wskazówek:

Tak więc już wiesz jak często należy odkurzać?

 

Podaj typ odkurzacza, który najlepiej pasuje do Twojego rodzaju podłogi. Zgodnie z ogólną zasadą, odkurzacze kanistrowe (w których silnik znajduje się w kanistrze, który jest oddzielony od głowicy odkurzacza) są bardziej skuteczne na twardych podłogach, ponieważ wysysają kurz bez jego rozpraszania. Odkurzacze pionowe, które składają się z jednej jednostki zawierającej wszystkie komponenty, są idealne do zabrudzonych dywanów. Zazwyczaj są one wyposażone w trzepaczkę, która jest obrotową szczotką, która pomaga podnosić zanieczyszczenia uwięzione wewnątrz wykładziny.

Jeśli odkurzacz ma różne tryby dla różnych rodzajów podłóg, przed odkurzaniem należy przełączyć się na tryb przeznaczony dla danej podłogi, aby uniknąć uszkodzenia podłogi.

Jeśli odkurzacz jest wyposażony w trzepaczkę, wyłącz ją przed odkurzaniem podłóg z twardego drewna lub płytek, ponieważ włosie szczotki może porysować te powierzchnie. Rozważ inwestycję w wysokowydajną próżnię cząsteczkową (HEPA). Modele te są wyposażone w filtry HEPA, które pomagają wyłapać więcej kurzu, alergenów i bakterii niż tradycyjne filtry próżniowe.

Jeśli odkurzacz jest wyposażony w głowicę próżniową o regulowanej wysokości, ustaw wysokość zgodnie z zaleceniami producenta odkurzacza dla danego typu podłogi, aby upewnić się, że poziom ssania jest odpowiedni dla podłogi. Jeśli zostanie ustawiony zbyt wysoko, odkurzacz nie zbierze żadnego brudu; zbyt nisko, włókna dywanu mogą się zaczepić.

Powoli przesuwaj odkurzacz w jednym kierunku, a następnie odciągnij go w odwrotnym kierunku. Po wykonaniu podłogi od końca do końca, powtórz proces w przeciwnym kierunku. Na przykład, jeśli pierwotnie odkurzałeś w kierunku północ-południe, odkurz ponownie w kierunku wschód-zachód, aby dokładnie wyczyścić powierzchnię. Zobacz na https://www.olsztyn.com.pl/artykul,czy-odkurzacz-bezprzewodowy-przydaje-sie-w-domu,33187.html

Dodaj komentarz