Dzisiejsza technologia w medycynie – tomografia i rezonans

Posted on Posted inZdrowie

Współcześnie lekarze coraz to częściej uważają, że tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, pomimo, że nie są one zatrważające dla życia, to jednak mogą mieć wpływ na skonstruowany przez nas organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego też względu badanie, jakim jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia przede wszystkim dla kobiet, jakie odnajdują się w czasie ciąży oraz w wieku rozrodczym. W tym czasie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje w owym czasie badania w obrębie brzucha i miednicy u kobiet.

Jeżeli tomografia komputerowa ma obowiązek pozostać przeprowadzona w czasie, kiedy tak właściwie dama jest w ciąży używa się szczególnych osłon na ciało. Sporo przeciwwskazań obejmuje także dzieci, które mają poniżej dwóch lat, zaś w tym wypadku badania te zrealizować należy na precyzyjnie uzgodnionych zasadach – sprawdź rezonans magnetyczny prostaty. Pacjentów, którzy nie mogą pozostać poddani tomografii komputerowej podzielono na kilka grup. Jedną z grup są pacjenci, których kwalifikuje się do grupy podwyższonego ryzyka. Do grupy tej przynależą w głównej mierze: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, ze chorobami tarczycy, z niewydolnością wątroby i z przewlekłymi chorobami płuc. Test, jakim jest rezonans magnetyczny polega w głównej mierze na ulokowaniu ewentualnego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym mieści się stałe pole magnetyczne, jakie charakteryzuje się niezmiernie wysoką energią. W wyniku realizowania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Oprócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe.

Fale te dochodzą do nieomalże wszystkich tkanek, jakie znajdują się w organizmie ludzkim, wzbudzają powstawanie pokrewnych fal, a to nazywane jest rezonansem magnetycznym. Fale, jakie wytwarzane są przez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator używa w swej pracy jądro atomu wodoru, zaś dzięki temu, że liczba jąder wodoru w przeróżnych tkankach jest różna, daje to możliwość uzyskania obrazu. Po pewnym czasie z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co dopuszczalne jest dzięki wykonaniu zagmatwanych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie użytkuje w trakcie badania promieni rentgenowskich, co sprawia, że nie ingeruje w niekorzystny sposób w organizm człowieka.

Dodaj komentarz