Co z tym VAT-em dla lektur i czasopism?

Posiadacze księgarni, sklepów z książkami oraz periodykami przeżywają w ostatnim czasie bardzo dużo zmian w kwestii podatku. A więc chodzi tu dokładnie o książki i gazety, które wyprzedawane muszą być w wskazanej kwocie uwzględniającej dobry podatek. Dotyczy to w głównej mierze wydawnictw, jakie jak wiadomo absorbują się wydawaniem lektur na rynek.

Jak wolno zauważyć istnieją różnorodne stawki VAT na książki za wydawanie, drukowanie i wyprzedawania książek. Co poniektórzy posiadacze takich firm rozpoczynają się gubić w całym tym natłoku informacji. Należałoby, więc przybliżyć cały temat. Otóż podstawową kwotą VAT-u za wyprzedawane czy wydawane lektury to 5%. Dotyczy to w głównej mierze szablonowych książek papierowych, a także czasopism specjalistycznych. Niemniej jednak należałoby tutaj wtrącić, że owe artykuły nie mogą być wydawane w nakładzie większym niż 15 tysięcy egzemplarzy. Czasopisma specjalne oznaczone symbolem ISSN podlegają 5% VAT-u. Są w stanie one dotyczyć zagadnień kulturalnych, edukacyjnych, naukowych, społecznych, medycznych, regionalnych oraz zawodowych jednak nie mogą być drukowane częściej aniżeli raz w tygodniu. Obejmuje to też periodyki dla osób niewidomych. Co przyciągające czasopisma, w których 20% miejsca jest przeznaczona na krzyżówki czy też zagadki podlegają wyższemu opodatkowaniu. W przypadku standardowych książek obowiązuje 5% VAT. Jednakże już w przypadku współczesnych e-booków mamy do czynienia z wyższym ponieważ, aż 23% podatkiem. Niemniej jednak książki, które wydawane są na dyskach lub ewentualnie taśmach, jednakowoż oznaczone są symbolami ISBN mogą korzystać z niższej stawki 5% VAT. Jakim sposobem, więc widać istnieją różnice w podatku VAT, a tematyka ta jest niezwykle rozległa i zróżnicowana.

Dla zwykłego człowieka stawki VAT na gazety lub czasopisma są mało ważne. Rzadko kiedy tak właściwie zastanawiamy się czemu płacimy tyle, a nie mniej czy znacznie więcej. Jednakże dla właścicieli księgarni czy wydawnictw i drukarni temat ten jest niezwykle istotny. Jakim sposobem wiadomo nietrudno popełnić błąd, a konsekwencje nie są wcale przyjemne. Warto, więc zawczasu zaznajomić się z całym tematem.

Dodaj komentarz