Ciąża oraz selekcja lekarza prowadzącego

Posted on Posted inZdrowie

Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa chodzi się co miesiąc, potem co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed porodem co tydzień. Wypada doglądać próbnych badań zarządzanych przez lekarza prowadzącego i wykonywać je regularnie. Co miesiąc wykonuje się morfologię krwi, oraz raz w miesiącu zrobić próbną analizę moczu. W okresie 24-26 tygodnia ciąży lekarz ma obowiązek skierować damę w ciąży na test analizujące poziom glukozy we krwi. Badanie to bazuje na pobraniu krwi po wychyleniu szklanki wody z rozluźniona glukozą. Wspomaga ono w stwierdzeniu czy nie grozi damie cukrzyca ciążowa, jaka wymaga od kobiety przyjmowania wielu leków oraz zmiany diety.

W dodatku blisko trzech, czterech razy w ciąży wykonywane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. i ewentualnie przed samym rozwiązaniem. Badanie USG bazuje na kontroli płodu oraz określeniu jego parametrów i cykliczności rozwoju płodu. Badanie USG przeprowadzane w 12 tygodniu ciąży ma na celu sprawdzenia czy zarodek porządnie się usadowiło raz skontrolowania cykliczności wagi i wzrostu do czasu ciąży.

Kolejne badanie w czasie standardowej i prawidłowej ciąży przeprowadza się w 22 tygodniu ciąży, aby obejrzeć pojedyncze narządy m.in. serce potomka, wówczas wolno także próbować określić płeć dziecka, wypróbuj bilansdziecka.pl. Kolejne i w szeregu przypadków już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu możemy wskazać wagę oraz ułożenia maluszka w trakcie porodu. Jeśli położenie maluszka jest nieprawidłowe lub też waga jest zbyt obszerna, lekarz przygotuje pacjentkę do porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, wypada przeprowadzić badania prenatalne pozwalające na wczesne wykrycie wad i ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są delikatne i z początku sporadyczne. Naprowadzają tępe bóle miesiączkowe i rozchodzą się w kierunku bioder i krzyża bądź promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać i stawać się coraz bardziej cykliczne oraz trwają dłużej, jest to znak, iż poród się rozpoczął. Wypada w owym czasie zacząć oceniać czas ich trwania i odstępy pomiędzy nimi.

Dodaj komentarz