Balustrada ochronna – którą kupić i zainstalować?

Przez stulecia powstawania oraz kształtowania się dogmatów architektonicznych powstało ciąg detali, których funkcja konstrukcyjna lub użytkowa zrównoważona jest misją ozdobną. Są to na przykład wszystkie elementy dźwigające oraz wspierające, jak kolumny, filary lub konsole. Ich całkowicie ewidentne zadanie konstrukcyjne było od zawsze dopełnione słuszna estetyką, wpisaną w styl kompletnej budowli. Innym architektonicznym szczegółem o dwojakiej funkcji są balustrady. Ich rola wygodna polega na zabezpieczaniu biegu schodów, balkonów, tarasów, mostów, niekiedy dachów.

Balustrady umieszcza się z reguły na ich krawędzi. Na konstrukcję balustrady składają się pionowe słupki, napełnienie powierzchni miedzy słupkami oraz poręcz. Te trzy bazowe składniki balustrady mogą być opracowane w najrozmaitszy sposób i wykonane z przeróżnych materiałów. Naturalnie sposób opracowania włącznie wariantem materiału decyduje o stylistyce balustrady, stylu architektonicznym, do jakiego nawiązuje oraz poprawniejszym bądź też gorszym wkomponowaniu tego detalu w całość budowli.

Każda reprezentacyjna budowla zaopatrzona jest w co bynajmniej jedną, okazałą klatkę schodową, która stanowi wizytówkę gospodarza dla wchodzących nią gości. Taka klatka schodowa może być również kontynuacją schodów zewnętrznych, tworzących oś elewacji rezydencji. Rozstrzygnięcie kompozycyjne ciągu komunikacyjnego dopełnione jest przez balustrady – wypróbuj balustrady nowoczesne. Zamontowane na krawędzi stopni balustrady biegną po linii, jaką wytycza bieg schodów – po linii prostej, po łuku lub ewentualnie bardziej skomplikowanej krzywej.

Wysokość balustrady przy schodach wynosi najczęściej 1, 10 m. Słupki, lub pręty konstrukcyjne osadzone są co parę stopni. Od góry pomieszczona jest na nich poręcz. Poręcz wykonana być musi z materiału odpornego na ścieranie, gładkiego i przyjemnego w dotyku. W balustradach kamiennych, poręcz z reguły jest z tego samego rodzaju kamienia. Poręcze drewniane mogą stanowić wykończenie balustrad drewnianych bądź też metalowych. W okazałych klatkach schodowych z kamiennymi stopniami stosowane bywają balustrady mosiężne lub ewentualnie żeliwne, niekiedy złocone.

Dodaj komentarz